OPASNA VLAGA U KOŠNICI

 

Pčelinja društva koja su dobro pripremljena za zimu tj. zdrava, jaka (sa velikim brojem zimske pčele) te sa dovoljnom količinom hrane (koliko klube-tolika i medna kapa iznad klubeta) jesu glavni faktor za dobro prezimljavanje, ali i pored ovih idealnih uslova tu je i vrlo važna VENTILACIJA u košnici.

 

Poznato je da potrošnjom 1 kg meda, društvo oslobađa vlagu od oko 6 dl. Ta vlaga se kondenzuje u košnici (po zidovima, saću, hranilici, podnjači) pa se čak dogodi i da procuri na leto. Ova pojava nije mnogo izražena dok ne krene leglo, kada je potrošnja meda mnogo veća radi podizanja temperature u klubetu i prehrane novog mladog legla. 

 

Na vanjskoj temperaturi od -8 stepeni u unutrašnjosti košnice, po zidovima iste se od kondenzacije vlage hvata inje. Pri manjem podizanju vanjske temperature ovo inje se otapa i curi niz zidove košnice. Naravno da zidovi i podnjača upijaju dio te vlage a na saću ostaje rosa od vlage. Sve ovo dovodi do dodatnih problema u košnici. Ovdje nisu samo pčele i leglo u pitanju, nego su posljedice od vlage nesagledive.

 

Sada da se malo podsjetimo:

 

 Idealna vlažnost u košnici (uz prisustvo legla) je 55-65%. U zimskom periodu, vlažnost kod jakih društava ako se podigne i na 75% neće prouzrokovati veću štetu, ali ako pređe tu granicu posljedice mogu biti nesagledive, evo zašto:

 

Vazduh prezasićen vlagom, kazali smo, stvara kondenzaciju na zidovima, podnjači,  hranilici i (naročito opasno) na saću. Ova vlaga (kondenzat) uz povoljnu temperaturu koju je klube podiglo odgojem novog mladog legla, idealan je uslov za razvijanje plijesni (buđi) koja se razvija na temperaturi od +7 stepeni celzija.

 

Zamjenom podnjača, u rano proljeće, primijetićemo, tamo gdje nije bila dovoljna ili pravilna ventilacija, čak da su i uginule pčele pozelenjele od buđi kao i podnjača.  To i nije veliki problem koji nas očekuje prilikom prvog proljetnog pregleda.

 

Tom prilikom primijetit ćemo da je i slobodno saće (koje nije klube pokrivalo) takođe pobuđavilo. Vrlo ćesto je i perga uskisla, pobuđavila. (na pokvernoj pergi - polenu, buđ je bijela ili siva - o tome drugi put). Ovakva perga je neupotrebljiva za pčele, a u zimsko-ljetnom periodu za naše pčelinje društvo "život znači". Radi ovakve pokvarene perge, leglo će znatno da se umanji. Naredni problem je buđavo saće koje pčele ne mogu da očiste. Dolazi do blokade i pčela i matice i legla.

 

Pčele su blokirane buđavim saćem jer u njega ne mogu odlagati ni polen ni nektar, a ne mogu ga ni očistiti matici za polaganje legla. Raspoloživo saće je samo ono koje je klube pokrivalo, te društvo iz zime izlazi veoma slabo. I to nije sve. Šta se dešava sa leglom? Da se podsjetimo; odgajajući mlade larve, do poklapanja legla, pčele obiđu radi prehrane svaku jedinku larve od 700 do 800 puta. Hodajući po buđavoj podnjači, a naročito po buđavom saću, obilazeći larve raznose spore plijesni (buđi) koje dolaze do mladih larvi i izazivaju bolest ‘krečno leglo’.

 

I to nije sve. Krečno leglo dovodi do slabljenja pčelinjeg društva, izaziva totalni poremećaj starosne strukture u društvu gubitkom upotrebljivog saća (jer buđavo moramo odstraniti iz košnice), dovodi do apatije (bezvoljnog društva), izbacivanjem uginulih (mumificiranih) larvi na i ispred poletaljke može doći do zaraze i zdravih društava.

 

Ovakvo društvo nije sposobno da donese korisne količine meda za pčelara, jedva donesu i za svoje potrebe. Od ovakvih društava ne smije se hvatati polen ne smije se uzimati potomstvo matica niti trutova kojih često i nema. Ovakvo društvo se ne može ni izrojiti. Liječenje ovakvog društva je mukotrpno i dugotrajno. Košta vremena, truda i novca.

 

Vlažnost u košnici je opasna sve dok pčele ne budu masovnije izlazile u prirodu. Tada to one lepezanjem krilima u letu same regulišu.

 

Mislim da sam ovom prilikom ukazao na mnoge razloge zbog kojih bi se povelo računa o vlagi u košnici i neophodnoj ventilaciji u njoj. Prilikom regulisanja ventilacije moramo voditi računa da ne dođe do snažnijeg propuha koji najviše šteti klubetu.

 

 

Slijedi kako sam ja to riješio:

 

Unutrašnji dio krova je obložen spužvom 1-2 cm a u uglovima krova su  letvice tanje od spužve za 2 mm kako snijeg ne bi srušio spužvu. Preko spužve se stavi topli vatelin koji upija vlagu.

 

Rozetne:

 

- Na svakom nastavku su rupe prečnika 25 mm pokrivene rozetnama.

 

- Svaka rozetna ima: rupice za ventilaciju, pomoćno leto, potpuno zatvoreni dio.

 

- Zimi i ljeti, rozetna je na gornjem nastavku uvijek okrenuta na rupice za ventilaciju (ostale su zatvorene)

 

Zaštita promaje:

 

Zimi, radi udara vjetrova, rozetna je zaštićena od promaje (sa donje strane je zaštita otvorena).

 

Termo-higrometar:

Kontrolu temperature i vlage u košnici mjerim termo-higro metrom postavljenim u mrežnom dijelu hranilice